0102030405
SU-701065O UV Linear Drying System for Inkjet Printing QR Code
PARAMETERS
| Model | SU-701065O |
| Power | 90-135W |
| Input power supply | constant current source |
| Appearance size | 100*45*35(58) mm |
| Luminous area | 72*9 mm |
| Wavelength | 360-420 NM |
| Irradiation intensity | 14-16W/cm^2 |
| Heat dissipation mode | Water cooling System |
UV LED FEATURES
1. Fast curing effect, drying in seconds and saving electricity! save costs!
2. Built-in temperature protection sensor, long life, up to more than 20,000-35,000 hours;
3. Stable performance, high energy, uniform irradiation, and light decay of only about 5% within 15,000 hours;
4. UV LED does not contain mercury, does not produce ozone, is green, energy-saving, low-temperature and environmentally friendly;
5. Instant switch, no need to wait for preheating, it can light up instantly after turning off.
6.High quality imported chips and high temperature resistant quartz glass, high energy efficiency, high light transmittance, small size, fast cooling!
7. Aviation aluminum and copper gold plated material, stable and durable, thick and solid fall resistant, dust and moisture!
APPLICATIONS
1.Ricoh G5/G6, Epson i3200 head cylindrical machine matched LED UV curing lamp, cylindrical water cup self-rotating digital printing machine water-cooled LED curing drying lamp, which can be controlled by segments UV LED lamp, high-power water-cooled LED UV curing lamp.
2.Epson i3200/Little RICOH UV ink pre-curing for UV inkjet printing machine, RICOH G5/g6 high speed UV inkjet printing QR code, bar code, drug supervision code, LED blue light UV LED pre-curing.
3.UV LED line exposure, electronic UV glue, shadowless glue, optical lens, acrylic/quartz glass plate/art UV glue water bonding,UV glue cold light curing, dotting machine LED UV curing lamp.
Contact us today to discover how the SU-701065O can enhance your production speed, ensure flawless QR code readability, and fortify your traceability processes.
















