0102030405
SU-F18015035A 600W Air Cooling UV Light Systems Lamp UV LED UV LED 365nm UV Epoxy Curing Light
PARAMETERS
| Model | SU-F18015035A |
| Power | 600W |
| Input power supply | constant current source |
| Appearance size | 210*187.5*100.5 MM |
| Luminous area | 180*150 MM |
| Wavelength | 360-420 NM |
| Irradiation intensity | 2-3W/cm^2 |
| Heat dissipation mode | Air cooling |
FEATURES
1. Fast curing effect, drying in seconds and saving electricity! save costs!
2. Built-in temperature protection sensor, long life, up to more than 20,000-35,000 hours;
3. Stable performance, high energy, uniform irradiation, and light decay of only about 5% within 15,000 hours;
4. UVLED does not contain mercury, does not produce ozone, is green, energy-saving, low-temperature and environmentally friendly;
5. Instant switch, no need to wait for preheating, it can light up instantly after turning off.
6.High quality imported chips and high temperature resistant quartz glass, high energy efficiency, high light transmittance, small size, fast cooling!
7. Aviation aluminum and copper gold plated material, stable and durable, thick and solid fall resistant, dust and moisture!
APPLICATIONS
1.UV resin/circuit board green oil LED drying lamp, UVLED photo catalytic reaction/high-tech colleges and universities laboratory, scientific research institute research institute ultraviolet LED light source.
2.UV screen printing on pet, pp materials LED UV ink curing drying, keyboard/stationery/cosmetics box/cylinder bottle body LED UV screen printing drying,-automatic screen printing machine/full automatic screen printing machine/roll to roll UV screen printing machine with water-cooled UV curing lamp.
3.Desk-style UV oven, conveyor-type LED UV curing oven, electronic UV glue, shadowless glue, optical lens, UV glue for bonding quartz glass plate, UV glue cold light curing, dispensing machine LED UV curing lamp.











