0102030405
395nm Led Uv lamp Curing System with chiller 80*60mm for Inkjet printer applications
PARAMETERS
| Model | SU-806065A |
| Power | 960-1440W |
| Input power supply | constant current source |
| Appearance size | 100*90*28.5(53) MM |
| Luminous area | 81*62 MM |
| Wavelength | 360-420 NM |
| Irradiation intensity | 20-22W/cm^2 |
| Heat dissipation mode | Water cooling |
UV LED FEATURES
1. Fast curing effect, drying in seconds and saving electricity! save costs!
2. Built-in temperature protection sensor, long life, up to more than 20,000-35,000 hours;
3. Stable performance, high energy, uniform irradiation, and light decay of only about 5% within 15,000 hours;
4. UV LED does not contain mercury, does not produce ozone, is green, energy-saving, low-temperature and environmentally friendly;
5. Instant switch, no need to wait for preheating, it can light up instantly after turning off.
6.High quality imported chips and high temperature resistant quartz glass, high energy efficiency, high light transmittance, small size, fast cooling!
7. Aviation aluminum and copper gold plated material, stable and durable, thick and solid fall resistant, dust and moisture!
APPLICATIONS
1.LEDUV curing lamp for UV printing machine, high-speed UV printing, soft packaging UV thermal transfer printing, QR code, bar code drug supervision code, LED blue light UV curing, roll-to-roll soft film UV thermal transfer printing, full-color high-speed UV LED thermal transfer printing curing.
2.Silkscreen printing LED UV lamp, silk printing UV LED ink curing drying, cylindrical bottle body/color cosmetic box silk screen printing LED UV curing drying stationery scale silk printing UV drying, roll to roll fully automatic silk screen printing machine UV lamp, high power water-cooled UV light source.
3.Negative printing machine, label printing machine LED UV lamp, trademark machine UV ink LED cold light source drying, UV LED ink UV lamp.












