0102030405
2 in 1 LED UV CMYK varnish integrated curing lamp for Ricoh G5/G6 double-row heads
PARAMETERS
| Model | SU-12525-252535D Varnish one piece |
| Power | 600W |
| Input power supply | constant current source |
| Appearance size | 230*65*51.6(28.6) mm |
| Luminous area | (132+32)*25.5 mm |
| Wavelength | 360-420 NM |
| Irradiation intensity | 14-15W/cm^2 |
| Heat dissipation mode | Water cooling |
UV LED FEATURES
1. Fast curing effect, drying in seconds and saving electricity! save costs!
2. Built-in temperature protection sensor, long life, up to more than 20,000-35,000 hours;
3. Stable performance, high energy, uniform irradiation, and light decay of only about 5% within 15,000 hours;
4. UV LED does not contain mercury, does not produce ozone, is green, energy-saving, low-temperature and environmentally friendly;
5. Instant switch, no need to wait for preheating, it can light up instantly after turning off.
6.High quality imported chips and high temperature resistant quartz glass, high energy efficiency, high light transmittance, small size, fast cooling!
7. Aviation aluminum and copper gold plated material, stable and durable, thick and solid fall resistant, dust and moisture!
APPLICATIONS
1.Ricoh G5/G6 dual-row nozzle UV flatbed printer/UV conveyor machine with integrated LED UV varnish curing lamp, Ricoh UV printer water-cooled UV LED varnish curing drying lamp, Ricoh G5 dual-row UV flatbed printer integrated LED UV curing drying, high-power water-cooled LED UV curing lamp.
UV flatbed printers
Conveyor-type UV printing systems
Integrated UV LED varnish curing solutions
High-power water-cooled LED UV drying lines
Whether you're curing varnish layers or managing high-throughput UV printing jobs, the SU-12525-252535D provides powerful performance, cooling stability, and long-term reliability tailored to industrial workflows.











